Ha levegőre van szükséged, vegyél levegőt!
Azelőtt is fontos volt számomra az egészséges életmód, azonban a futás és az életmódváltás nagyfokú tudatosságot hozott. Máshogy figyeltem, befelé. Meghallottam a saját belső hangomat. Figyeltem a testem jeleire, észrevettem milyen hatással van rám az étel, amit megeszek vagy a magas teljesítmény. Lassan tudatosabb lettem a határaimmal, hol van a komfort zónám határa, mikor bírom még tovább, és mikor fontos pihennem. Jobban megismertem magam. Feltűnt, hogy milyen, amikor hisztizek. Amikor szoros a nadrág, laza a cipő, szomjas is vagyok, és amúgy sincs futóidő. És azt is megtanultam, hogy ezeken túl tudok lépni, nem hagyon magam eltéríteni a célomtól. A futás segített abban, hogy a kifogásaim helyett a célomra koncentráljak.
Elkezdtem futónaplót vezetni, ami ennek a blognak az
alapötlete. Leírtam, hogyan ment a futás, hogyan éreztem magam közben. Milyen
érzületeim voltak, és persze, hogy mit tanultam mindebből. Építettem a saját
tapasztalataimra, leírtam hogyan bírtam a terhelést, és a következő edzéseket
már ennek fényében alakítottam.
A legemlékezetesebb ide kacsolódó momentum, amikor a tempómat növeltem. Gyorsabban futottam, és éreztem, hogy az izmaim bírják, felkészültek. De valahogy nem ment. Úgy éreztem nem kapok levegőt, kapkodott a tüdőm a levegő után, és nem is tudtam növelni a sebességemet. Hetekig próbálkoztam sikertelenül. Aztán valahogy összeállt a kép. Egy önismereti tréningen tanítottak egy légzéstechnikát, amit az egyik futásom alkalmával kipróbáltam. Őrület mi történt. A légzésem megváltoztatásával több oxigén jutott a szervezetembe, és így a tempómat is befolyásoltam.
Semmi különös, csak három mély lélegzetvétel és lassú kifújás. Ha úgy értem nem bírom a tempót (és nem csak a futópályán), akkor veszek levegőt :) Ez a figyelem is tanulható és fejleszthető.
Mit szólsz egy kísérlethez?

Pár héten keresztül írd le a gondolataidat! Jegyezd fel a nap fontosabb történéseit, hogy mit csináltál aznap, hogyan érezted magad.
Kezdetnek válassz ki magadnak két-három hetet, amikor minden nap leírsz egy-két gondolatot. Ha letelt a kitűzött időszak, olvasd vissza az emlékeidet, és nézd meg mit tanultál ezekből. Gondold végig, mit üzensz ezzel magadnak!
Ha tetszik, folytasd tovább a naplózást és figyeld a változást!